Deep water

USS Liberty

DCIM102GOPRO

Pátý den našeho pobytu na Bali má být něčím speciální. Na velké tabuli umístěné u vchodu do báze je totiž vedle našich jmen jasně napsáno: Liberty.

Vrak USS Liberty se nachází v asi pět km vzdáleném Tulambenu. Jedná se o nákladní vojenskou loď, která byla torpédována poblíž ostrova Lombok v lednu 1942 japonskou ponorkou. Aby zachránila náklad, najela v Tulambenu na pláž a zůstala zde jako pomník námořních bitev až do roku 1963, kdy se při mohutné erupci sopky Agung sesunula z pláže na mořské dno.

Vyjíždíme brzy ráno kolem půl sedmé, protože lokalita je jedna z nejvyhledávanějších na Bali a turistická sezona je v plném proudu. Na místo se dostáváme opravdu záhy, převlíkáme se do neoprenů a místní stařenky nám odnášejí nastrojené lahve a v mém případě dvojče k vodě.

Přístup k vraku je snadný přímo ze břehu po oblázkové pláži. Jdeme jen ve třech: já, Marťa a Evžen. Zorientovat se není téžké. Záď vraku je v necelých pěti metrech a už takhle brzy ráno je zde množsví šnorchlařů. Vodu máme po pás, zanořujeme se a po pár minutách se dostáváme kolem zádi  na levobok. Loď je výrazně poníčena a po více než padesáti letech pod vodou je kompletně obrostlá především měkkými korály a trsy mořských hub. Na mnoha místech je možné proplavat do nákladního prostoru, ale ani zde nečekejte žádné artefakty jako strojovnu nebo kajuty, a tak zbývá jen v úvozovkách kochání se bohatou florou a faunou. Narážíme na typické obyvatele vraků jako jsou ropušnice nebo rozedranci a stejně tak na na množství kranasů, barakud a zahlídneme i pěkně velkého kanice, který se prohání kousek opodál mezi velkými čedičovými kameny. Stejně tak si užáváme množství pyskounů, murén, několika barakud a spousty nahožábrých roztodivných tvarů a barev.

Během půl hodiny postupně naklesáme až k přídi, která se nachází přibližně ve třiceti metrech.  Pokud byste ponor začínali tady, dost možná ani nepoznáte, že se jedná o vrak lodi, tedy něčeho, co vyvořil člověk – příď je z celé lodi poškozená nejvíce. 

Chvíli se kocháme hejnem barakud a pak už omalu vystupujeme přes proražený nákladový prostor na horní palubu, kde nás okamžitě obklopuje hejno bodloků. Evžen z kapsy na neoprenu vyndává krmení a v tu chvíli se voda začíná doslova vařit.

Přesto, že USS Liberty figuruje ve většině žebříčků TOP 10 vraků na světě, jsem možná i díky velkému očekávání byl poněkud zklamán. Vrak je skutečně rozsáhlý, dobře přístupný a vhodný i pro začátečníky. Nic až na rozšklebenou ocelovou obšívku trupu a roztrhané zbytky paplub nečekejte . Jako umělý útes plný života ale funguje výborně a zážitek je krásný.

Původně jsme plánovali na Liberty udělat ještě další ponor, možná noční a samozřejmě nás lákala i možnost potkat tu mola-mola, kterou jsme celou dobu vyhlíželi. Lokalit v okolí Tulambenu je nicméně tolik, že jsme se na Liberty rozhodli už znovu nevrátit a raději si užít stejně krásné potápění ve větším klidu s minimem dalších potápěčů. Pokud jste ale v Tulambenu poprvé, je návětěva tohoto vraku, který býval 1037 kusem řady Liberty, jasná povinnost.

Faktograficky: 120m dlouhá, výtlak 6,2tun, vyroban v roce 1918 v NewJersey, v hloubce 5 – 30m.

Exit mobile version